Kui Sa oled endale lõpuks lemmikretuusid leidnud, tahaksid neid ju võimalikult kaua kanda, enne kui need välja venivad või ebamugavaks muutuvad. Kõikidel trenniriietel on oma kasulik eluiga. Kui pikk see täpselt on, sõltub muuhulgas sellest, kui tihti nendega trenni tehakse, kui intensiivset trenni tehakse ja kui tihti ning kuidas trenniriideid pestakse.

Loe, miks ei tasu higiseid treeningriideid pesukorvi hauduma jätta ja kuidas saada ebameeldivast lõhnast lahti.

Järgi meie nippe ja soovitusi, kuidas oma spordiriiete eest hoolt kanda ning su lemmikretuusid säilitavad oma tehnilised omadused pikaks ajaks. See tähendab, et su trenniriided on ikka venivad, elastsed, toetavad ja juhivad higi su kehalt eemale. Õige hooldus aitab riietel hoida ka oma suurust, pikkust ja värvi ning ka logod ja muud elemendid välimisel pinnal kestavad kauem. 

1. Peale trenni pane riided tuulduma või pese esimesel võimalusel


Kui Sa oled trenniga ühele poole saanud, ära jää kauaks higistesse trenniriietesse, vaid vaheta esimesel võimalusel riided ära. Sünteetilised materjalid juhivad trenni ajal higi su kehalt minema, kuid selleks, et materjal oma omadused säilitaks, tuleks riided peale trenni kohe ära vahetada.


Trenniriided tuleks pesta esimesel võimalusel, eriti kui tegid väga intensiivset trenni ja higistasid korralikult. Kui trenn oli aga kergemat sorti ja palju ei higistanud, siis piisab ka riiete tuulduma panemisest ja neid võib veel kanda enne pesemist.

Kindlasti ära jäta higiseid trenniriideid terveks päevaks spordikotti hauduma või mustapesukorvi pesupäeva ootama. Kui Sa ei plaani samal päeval pesu pesta, võiks riided vähemalt tuulduma panna. Tuulduma panemine aitab vähendada halba lõhna tekitavate bakterite paljunemist.

2. Pese trenniriideid teistest riietest eraldi

Trenniriided võiks pesumasinas koos olla ainult teiste trenniriietega või siis teiste õrnade ja sünteetiliste materjalidega.

Trenniriiete pesemine koos käterätikute, teksapükste, litritega kleidi või muude teiste materjalidega võib lõpuks kahjustada trenniriiete kangast nii, et ta kaotab oma venivuse, elastsuse, võime higi kehalt eemale juhtida ja üleüldist kvaliteeti.

3. Keera trenniriided pahempidi

Keera trenniriided juba seljast võttes kohe pahempidi! Siis ei pea sellele eraldi mõtlema pesu pesema hakates.

Riiete pahempidi keeramine aitab kaitsta nende välimist pinda hõõrdumise eest - et kangas säilitaks oma head tehnilised omadused ja ka pealetrükitud logod ja muud elemendid kauem kestaksid. 

Lisaks sellele pääseb ka pesuvahend paremini ligi riiete sisemisele küljele, kuhu on kogunenud higistamisest tekkinud lõhnad, surnud naharakud ja bakterid ning saab efektiivsemalt kangast puhastada, et see halvasti lõhnama ei hakkaks.

4. Ära kasuta pesupehmendajat

trenniriiete pesemine
Pesupehmendajat ei ole üldse soovitatav kasutada sünteetiliste trenniriiete pesemisel, kuna see soodustab halba lõhna tekitavate bakterite lukustumist kangasse ning lõhub elastseid kiudusid. Sama võib juhtuda ka kui kasutada liiga palju pesuvahendit.

Trenniriideid võib pesta ka spetsiaalse spordiriietele mõeldud pesuvahendiga. Enamus tavalisi pesupulbreid- ja geele on mõeldud puuvillaste riiete pesemiseks, mis võivad kahjustada spordiriideid ja lukustada veel enamgi higilõhna riietesse.

Mida teha, kui riietel on peale pesu ikka ebameeldiv lõhn? Enne järgmist pesukorda leota riideid äädikalahuses 15-30 minutit ning seejärel pese pesumasinas. Äädikalahuse saab segades 1 osa valget destilleeritud äädikat ja 4 osa külma vett. 
Äädikas sisalduvad happed lagundavad kehaõlisid, mustust ja baktereid, aidates neid kangast välja loputada.

5. Pese madalal temperatuuril

Pesuvahend töötab väga efektiivselt ka madala temperatuuriga pesutsükli korral. Seega säästa loodust, pikenda oma trenniriiete eluiga ning kasuta riideid pestes madalamat temperatuuri ja madalamat tsentrifuugi kiirust.

Paljudel pesumasinatel on olemas ka spetsiaalne spordiriiete pesuprogramm, mida Sa võiksid kasutada. Tasub aga kindlasti selle pesuprogrammi seaded üle vaadata, et need vastaks ikka õigetele tingimustele.

Peale riiete pesemist ära kasuta kuivatit, vaid riputa või laota riided kuivama. Spordiriided kuivavad nagunii suhteliselt kiiresti.

Vähenda mikrokiudude sattumist ookeanidesse



Neid samu soovitusi järgides aitad Sa vähendada mikrokiudude sattumist ookeanidesse.


Et veel enamgi sünteetiliste kiudude eraldumist vähendada, soovitatakse kasutada spetsiaalseid pesukotte (nt Guppyfriend) või pesupalle (nt Cora Ball), mis vähendavad kiudude eraldumist ja koguvad eraldunud kiud endasse.

Pikenda oma trenniriiete eluiga: 

  • peale intensiivset higistamist ära jäta oma trenniriideid trennikotti või pesukorvi hauduma;
  • pese need esimesel võimalusel;
  • keera riided juba seljast võttes pahempidi;
  • pese madalal temperatuuril koos sarnaste materjalidega;
  • väldi pesupehmendajat;
  • riputa peale pesemist kuivama.

Leia enda uued lemmikud trenniriided SIIT